Rąstiniai & Stavlaft namai

Statramstiniai, “Stavlaft” namai, apibendrintai gali būti vadinami karkasiniais namais, kurių pagrindinėm konstrukcijom naudojami natūralaus masyvo rąstai, pjauta mediena.

Neretai yra sakoma, kad namo statybos – vienas svarbiausių projektų žmogaus gyvenime. Iš tiesų, juk būtent namai mums teikia jaukumą bei saugumą, tampa oaze, kurioje galime atsiriboti nuo aplinkinių, pailsėti, arba priešingai – galime pritaikyti darbui, o galbūt tiesiog patogiai ir jaukiai kasdienybei. Tačiau, kad ir kokie būtų jūsų poreikiai, vienas svarbiausių dalykų – nuspręsti, koks namas jums reikalingas. Šiandien pasirinkimas yra labai didelis – rąstiniai namai, karkasiniai namai, modernaus stiliaus namai, statramstiniai, taip pat “Staflaft”, kurių pagrindinėm konstrukcijom naudojami rąstai, naturali masyvo mediena. Atrodytų, išsirinkti iš tokios įvairovės tikrai nelengva, tačiau yra keletas būdų, kurie gali suprastinti šią užduotį. Galima pateikti ne vieną priežastį, kodėl verta rinktis vienos ar kitos rūšies namą, na, o šį pasiūlysime susipažinti su priežastimis, kodėl jūsų dėmesį turėtų patraukti namai iš medžio.
Ekologiškas pasirinkimas
Per pastaruosius keletą metų gyvenime vis daugiau ir daugiau atsirado vietos ekologijai: belieka tik spėlioti, kas lėmė tokius žmonių elgesio pokyčius (susirūpinimas gamta bei sveikata, sąmoningumas, užsienio šalių patirtis ir pan.), išvada viena – šiandien dėmesio ekologijai yra skiriama kur kas daugiau: vieni ėmė naudoti ekologiškus maisto produktus, antri – ekologiškas valymo priemones, tuo tarpu treti – vienkartinius polietileno maišelius iškeitė į medžiagines rankines, tarnaujančias ne vienerius metus. Tačiau yra žmonių, kuriems vien tik tokių sprendimų nepakanka ir norisi, kad ekologijos būtų dar daugiau. Tai galioja ir tuo atveju, kai kalbame apie namus. Ne išimtis yra ir mediniai namai – tai bene pats geriausias pasirinkimas ekologiją vertinantiems žmonės ir norintiems, kad jų gyvenime ekologiškų sprendimų būtų kuo daugiau. Vargu, ar pavyks rasti dar labiau ekologišką medžiagą, nei medis, o prisimenant tai, kad mediniai namai – tai ne tik medinės sienos, bet ir iš medžio pagamintos lubos, grindys, dažnu atveju ir langai, durys, galima daryti išvadą, kad ekologijos mylėtojai tinkamesnio pasirinkimo už medinį namą neras.
Puoselėjama sveikata
Jei dažnai sakoma, kad namai – tvirtovė, tai ne ką rečiau yra minimas ir kitas pasakymas teigiantis, kad sveikata yra didžiausias žmogaus turtas ir tą turtą būtina puoselėti. Įdomu tai, kad žmonės savo sveikata rūpinasi įvairiausiais būdais – leidžia valandas sporto klubuose, derina maisto produktus, tačiau neretai pamiršta dar keletą svarbių sferų. Viena iš jų – namai, kuriuose praleidžiame ypač daug laiko. Ar kada susimąstėte apie tai, kad aplinka, kurioje gyvenate, taip pat tam tikra dalimi lemia jūsų sveikatos būklę? Būtent todėl labai svarbu gyventi tokioje aplinkoje, kuri ne tik nekenktų, bet ir puoselėtų jūsų sveikatą. Pasirodo, medinis namas yra vienas sveikiausių pasirinkimų – net moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad tie žmonės, kurie gyvena mediniuose namuose, sulaukia ilgesnio amžiaus, kur kas rečiau serga kvėpavimo takų ligomis, jų nekamuoja alergijos. Nieko keista, kodėl taip yra – juk medis, natūrali gamtos dalis, puikiai praleidžia orą ir savo sudėtyje neturi jokių medžiagų, kurios, vienaip ar kitaip, galėtų pakenkti jūsų sveikatai.
Jauki aplinka
Ar žinote, kokį tikslą turi didžioji dalis naujakurių? Pastarieji siekia, kad namai būtų ne tik gražūs, juose būtų patogu gyventi, bet siekiama įgyvendinti ir dar vieną tikslą – pageidaujama, kad būtų sukurta jauki aplinka. Ko gero, daugelis sutiks, kad aplinkoje, alsuojančioje jaukumu, gyventi yra kur kas maloniau, maža to, tokia aplinka nuteikia kur kas pozityviau bei optimistiškiau, išvengiama stresinių situacijų, greičiau atgaunamos jėgos po ilgos dienos ir, savaime suprantama, į jaukius namus visada norisi grįžti net ir iš pačių egzotiškiausių pasaulio kampelių. Taigi, belieka tik apgalvoti, kaip susikurti tą jaukią aplinką. Sprendimų tikrai yra, todėl telieka teisingai pasirinkti. Vienas idealiausių pasirinkimų norintiems gyventi jaukioje aplinkoje yra medinis namas. Iš medienos pastatytas namas jaukumą kurs tiek savo išore, tiek vidumi, o ką bekalbėti apie tai, jei viduje bus ir dar daugiau medinių elementų – iš medžio pagamintų laiptų, durų ar baldų.
Rankų darbas
Rankų darbas yra vertinamas vis labiau ir labiau ir tai galioja viskam: pradedant papuošalais ir užbaigiant namų apyvokos reikmenimis, pradedant baldais ir užbaigiant namų statymu ir jų įrengimu. Nieko keista, kad būtent rankų darbas sulaukia vis didesnio dėmesio – telieka tik įsivaizduoti, kiek daug įdedama širdies šilumos, be to, rankų darbo daiktai ar statiniai neretai būna kur kas originalesni bei išskirtinesni nei masinės gamybos produktai, o taip pat galima įgyvendinti ir kur kas daugiau sprendimų – to, ko negali padaryti įrengimai. Tie, kas ypač vertina rankų darbą ir nori, kad kuo daugiau jo elementų būtų ir namų aplinkoje, turėtų dėmesį atkreipti į medinius, rąstinius, namus: būtent juos statant ir įrengiant yra įdedama ypač daug rankų darbo, be to, visa procesui reikalinga mediena taip pat dažnu atveju yra apdorojama rankomis, pasitelkiant tik būtiniausius įrankius. Maža to, būtent tokio proceso metu gali būti išpildoma kur kas daugiau sprendimų, susijusių su dekoravimu arba originalumu.
Laisvė architektūriniams sprendimams
Medis – ypač paslanki, dirbti patogi medžiaga, todėl būtent šių savybių dėka pasitelkus medieną, nesunku įgyvendinti net pačius įvairiausius architektūros sprendimus. Turite unikalių idėjų? Jas atspindės medinis namas.
Dekoratyvumas ir jo sprendimai
Svarbu akcentuoti ir tai, kad mediniai namai yra ypač dekoratyvūs – gražiai atrodo ir kurią puikų dekoratyvinį vaizdą, tačiau net ir tuo atveju, jei esamas vaizdas netenkina, verta prisiminti, kad medis yra ta medžiaga kurią galima dekoruoti papildomai, pavyzdžiui, lakuoti, dažyti ir pan.
Kaip matyti, priežasčių, kodėl verta rinktis medinius, rąstinius, namus, tikrai netrūksta: mediniai namai – tai galimybė gyventi ekologiškoje, sveikatą puoselėjančioje, jaukioje, puikiai atrodančioje bei rankų darbu sukurtoje aplinkoje, o taip pat – proga įgyvendinti netikėčiausias architektūros idėjas. Ekologija, draugiškumas sveikatai, grožis, jaukumas, rankų darbo sprendimai – būtent taip nemaža dalis žmonių dažniausiai apibūdina savo svajonių namus.

Norite gyventi savo namuose? Puiku, tuomet teliks tik išsirinkti, kokie jie turėtų būti – kai pasirinkimas didelis, būtina apgalvoti visus privalumus bei trūkumus. Na, o šiuo metu sparčiai akcentuojamas energinis naudingumas. Suprantama, kad norint pasiekti reikiama šilumos varžą rąstiniame name reikia naudoti labai didelio skersmens naturalią mediena, rąstus. Todėl populiarėja statramstiniai namai, dar vadinami “Staflaft” tai, naturalių rąstų ir karkasui naudojamų tų pačių naturalių medžio masyvų, junginys. Juos galima būtu, dalinai, pavadinti karkasiniais namais. Šioj vietoj kaip tik ir išsprendžiamas pastato energinis naudingumas. Tačiau norėtume priminti, kad amerikos mokslininkai atliko tyrimą, kuriame buvo įrodyta, kad rąstinis namas sunaudojo 46% mažiau šildymo energijos už apšiktintą medinį karkasinį namą. Tai leido tyrėjams padaryti išvadą, kad rąstų sienų terminės masės fenomenas yra gyvenamųjų namų energiją tausojantis veiksnys. Todėl nuspręsti kuris namas, Jum, yra tinkamiausias, reikia vadovautis ar tai gyv.paskirties namas ar sodybinis (ne pastoviam gyvenimui, kaip tai traktuoja įstatymas) ir pasirinkti. Bet tai nereiškia, kad vien tik sienom naudojant masyvo rąstus, bus šalčiau... Kol kas turime tai ką turime įstatymiškai. Nors manau ateis laikas kada leis ir gyvenimui statytis rąstinius namus, jų nešildant papildomu karkasu. Tačiau net ir tuomet, kai nuspręsite, jog statramstinis ar “Staflaft” namas yra geriausiai Jums tinkantis pasirinkimas, dar teks palaukti iki galutinio rezultato – reikės įdėti nemažai darbo, o kol tai vyks, svarbu išvengti ir klaidų. Jei žinosite, kokios klaidos yra daromos dažniausiai statant šios rūšies namus, tikėtina, kad jų pavyks išvengti ir gauti puikų rezultatą. Tad apie viską nuo pradžių.
Neretai yra sakoma, kad kiekvieną įsigytą pirkinį yra būtina tinkamai prižiūrėti – tik tuomet jis tarnaus ilgai bei patikimai. Viskas, ką reikia padaryti norint užtikrinti tinkamą tokių namų priežiūrą, perdažyti namą kokybiškais dažais maždaug kas 5 – 7 erius metus.
Domina įvairios architektūrinės idėjos
Dar vienas atvejis, kuomet tikrai nesuklysite pasirinkę statramstinį ar “Staflaft” namą, yra tas, jei jus domina įvairios architektūrinėmis idėjos. Įdomu tai, kad kiekvienas žmogus, norintis gyventi savo namuose, prieš prasidedant statybų procesui, turi mažesnių arba didesnių ambicijų. Tie, kuriuos galėtume priskirti antrai grupei, dažniausiai siekia įgyvendinti išskirtinesnes architektūrines idėjas. Jei ir jūs esate vienas iš tokių žmonių, turėtumėte atkreipti dėmesį, kad būtent tokį jūsų pageidavimą išpildys būtent šios rūšies namai, jie yra ypač lankstūs įvairiems architektūriniams sprendimams.
Jei norite, kad statybų procesu pasirūpintų kiti
Dar vienas atvejis, kuomet galima teigti, jog statramstinis, “Staflaft”, apibendrintai vadinami karkasiniais namais, kuriems naudojami natūralaus masyvo rąstai, pjauta mediena yra tobulai jums tinkantis pasirinkimas, yra toks: pageidaujate, kad statybų procesu už jus pasirūpintų kiti. Reikia pabrėžti, kad namo statybos yra daug laiko bei fizinių jėgų atimantis darbas, susidedantis iš didesnės bei mažesnės trukmės procesų, todėl tikrai ne kiekvienas žmogus gali pats vadovauti statyboms ar atlikti jų darbus. Taigi, būtent dėl šių priežasčių neretai yra pasirenkamas kitas sprendimas - šis patikimas kitiems. Belieka tik pridurti, kad šiuo metu yra ypač daug įmonių bei pavienių specialistų, teikiančių šių namų statybos paslaugos, tad tikrai rasite, iš ko pasirinkti. Pabrėšime, kad pasirenkant pavienių meistrų brigadas privalu pasirūpinti nepriklausomu techniniu prižiūrėtoju, kuris išmano būtent tokių namų projektavimo ir statybos ypatumus, subtilybes. Nors tokio specialisto atsiradimas, kuris dirba užsakovui ir yra dešinioji šeimininko ranka, būdamas šios sryties ekspertu, yra ne prošalį ir net kai darbus vykdo genrangovinė organizacija kartu su subrangovais. Gal net ir svarbiau.
Kuomet kalbama apie namo statybas didelis dėmesys turėtų būti skiriamas ne tik tam, kokios medžiagos yra naudojamos – ne ką mažesnis dėmesys turėtų būti skiriamas ir jų kokybei, juo labiau, kad būtent su ja ir yra susijusi viena dažiausiai daromų klaidų. Kaip žinia, karkasiniai namai yra statomi iš medienos, tačiau bloga žinia ta, kad ypač dažnai statybai pasirenkama šlapia mediena. Ko gero, net nereikia sakyti, kokios yra tokio ilgesio pasekmės – dėl pernelyg didelio drėgmės kiekio, atsiranda pelėsis, ilgainiui blogindamas viso namo būklę. Taigi, belieka tik įsidėmėti, kad vienas svarbiausių dalykų, kurio turite vengti šio namo statyboje - nenaudoti šlapios medienos.
Priklausomai kaip kokybiškai bus atliktas statramsčių, pagrindinio konstruktyvo montavimas, priklausys ir visas pastato tarnavimo laikas bei patvarumas. Būtent todėl, labai svarbu nedaryti klaidų, susijusių su pastato karkasu – rinkitės tik kokybišką ir užtikrinkite kokybišką jo montavimą. Siekiant išvengti šių klaidų, renkantis namo konstrukciją, yra būtina konsultuotis su tais, kurie puikiai išmano savo darbą, o karkaso montavimą patikėti profesionalams.
Dar viena klaida, kuri taip pat dažnai daroma statant namą, yra blogai sumontuotos sienos. Jei trūksta elementarių žinių ar įgūdžių, tokią klaidą padaryti nesunku tuo tarpu pasekmės tikrai nuliūdins namo šeimininkus - netinkamai sumontuotos namo sienos praleis daug šilumos, tad teks patirti didesnes išlaidas. Belieka tik apsidrausti nuo ne itin malonių nutikimų ir sienų montavimą patikėti tik tiems, kurie puikiai išmano šį darbą.

Parengta pagal UAB “Ekoamžius” pateiktą medžiagą.