Rąstinių namų sienojų tipai bei sienojų profiliai
Rąstinių namų (pastatų) sienom suręsti naudojami horizontaliai vienas virš kito “suguldyti”, įvairaus skersmens, diametro ir skirtingais profiliais apdirbti naturalios medienos rąstai.
Rąstiniais namais, besidominčius Lietuvos gyventojus, norėtume informuoti, kad pradedant mąstyti apie rąstinio namo statybas, sau, reikėtu atsakyti į klausimą, iš kokių rąstų norite statytis…?!
Pirmiausia turite pasirinkti sienojaus tipą t.y. kaip, kokiu būdu bus apdirbtas ir paruoštas, namo konstrukcijai, skirtas sienojus (rąstas), koks jo paviršius:
- Rankiniu būdu apdirbti ir suleisti rąstai (sienojai), kurie būna apvalaus ir apipjauto profilio. Rąstai gali būti tašyti, šlifuoti ir obliuoti.
- Mašininio apdirbimo rąstai (sienojai), tai rąstai apdirbti staklėmis, frezuojant ar tekinant, kurie būna apvalios, kvadratinės ir stačiakampio formos.
- Klijuoto tašo sienojai, tai ruošinys, suklijuotas iš smulkesnių, džiovintų medienos tašelių, iš kurio, vėliau, frezavimo staklėmis, gaminami ir patys sienojai. Tai kalibruoti, griežtų linijų sienojai, kurie būna kvadratinės, stačiakampio ar elipsinės formos.
Šiame puslapyje yra pateikta didžioji dalis rąstų profilių, iš kurių renčiamos, rąstinių namų, sienų konstrukcijos, Lietuvoje. Tai gali būti tiek mašininio, tiek rankinio apdirbimo profiliai, kuriem būdingi tik tam tikros formos, eksterjero projektiniai sprendimai. Yra skirtingi rąstų sujungimai, taip vadinamos kertys, spynos, sujungimo mazgai… Todėl įdėmiau apžiūrėkite nuotraukėles, kuriose pavaizduoti, Jūsų, svajonių namo, sienojų profiliai bei kampų sujungimai. Tuomet lengviau bus oreantuotis, pasirenkant gamintoją/statytoją.
Jeigu kalbėti apie rąstinių namų tipus ar kitaip išsireiškiant, kokia rąstinio namo sienų konstrukcija, tai skirstoma į:
- sienos, kurių konstrukcijai naudojami sienojai (rąstai) suguldyti horizontaliai vienas ant kito, kampuose juos suleidžiant spynomis/sasparomis/kertėmis…
- o taip pat, prie rąstinių namų tipų, dažnai priskiriamos, sienos, kurių konstrukcijai naudojami, rankiniu būdu arba staklėmis apdirbti statramsčiai, o viršutinė statramsčių dalis sujungiama horizontaliomis sijomis. Kitaip šis, sienų konstrukcijos statybos būdas, vadinamas “stulpinė konstrukcija”.
Susipažinkite su skirtingais rąstų (sienojų) paviršiaus apdirbimo/paruošimo ir kampų jungimo būdais, bei pasirinkite sienojų profilius:
1. Rankiniu būdu apdirbti, apvalaus profilio, tašyti, obliuoti arba šlifuoti sienojai su tradicine (balnine) spyna
2. Rankiniu būdu apdirbti, apipjauto profilio, tašyti, obliuoti arba šlifuoti sienojai su tradicine (balnine) spyna
3. Rankiniu būdu apdirbti, apvalaus profilio, tašyti, obliuoti arba šlifuoti sienojai su kanadietiška (pleištine) spyna
4. Rankiniu būdu suleisti, staklėmis apipjauti, sienojai su skandinaviško tipo (norvegiška) spyna
5. Staklėmis apdirbti, frezuoti, bei rankiniu būdu suleisti, sienojai su tradicine (balnine) spyna
6. Rankiniu būdu apdirbti, apvalaus profilio, sienojai su trapecine (kregždės uodega) spyna
7. Rankiniu būdu suleisti, apipjauto profilio, sienojai su trapecine (kregždės uodega) spyna
8. Staklėmis apdirbti, tekinti ir frezuoti, apvalaus profilio, sienojai
9. Įvairaus profilio, frezuoti/kalibruoti sienojai, su įvairaus tipo spynomis (kampų sujungimais)
10. Klijuoto tąšo sienojai
11. Rankomis ar staklėmis apdirbtų statramsčių sienų konstrukcijos
12. Rąstinių pastatų konstrukcijos suręstos naudojant sausuolius Kelo